Biden Netanyahu’ya Kızdı, Toplantıyı İptal Etti!

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun, ABD’yi askeri yardımı durdurmakla suçlayarak sert bir video yayımlamasının ardından, Biden yönetiminin tepkisi net oldu.

ArtıGerçek’te yer alan habere göre Beyaz Saray, Netanyahu’nun eleştirilerine karşı öfkeli olduğunu ve bu nedenle İsrail ile İran konusundaki planlanan üst düzey toplantıyı iptal ettiğini duyurdu.

Ayrıca, İsrail’e yapılmakta olan F-15 satışının da durdurulma sürecinde olduğu iddia edildi. Netanyahu’nun videosunda, ABD’nin İsrail’e silah ve mühimmat tedarik etmekte duraklama yaşadığını ve bu durumun kabul edilemez olduğunu dile getirdiği görüldü.

Netanyahu dün yayımladığı videoda şu ifadelere yer verdi:

“Son birkaç ayda ABD yönetiminin İsrail’e silah ve mühimmat vermemesi akıl almaz. Amerika’nın en yakın müttefiki İsrail, İran’a ve diğer ortak düşmanlarımıza karşı canı için savaşıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında, [Britanya Başbakanı Winston] Churchill ABD’ye şunu söyledi: ‘Siz araçları verin, biz işi görürüz.’ Ve ben de ‘siz bize aletleri verin, işi çok daha hızlı bitirelim’ diyorum.”

ABD’DEN İLK TEPKİ

Biden yönetiminin ilk tepkisi “Neden bahsettiğini gerçekten bilmiyoruz. Biz bunu yapmıyoruz” oldu. Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean Pierre, basın toplantısında İsrail Başbakanı’nın videosunun sorulması üzerine, “Duraklatılan belirli bir mühimmat (Refah’ta kullanılmasından endişe edilen 2000 kiloluk bombalar) sevkiyatı vardı, bunun hakkında konuştuğumuzu birçok kez duydunuz. Söz konusu sevkiyatın serbest kalması için İsraillilerle yapıcı görüşmeler yapmaya devam ediyoruz ve bu konuda herhangi bir güncellememiz yok. Başka herhangi bir duraklama ya da bekleme söz konusu değil… Geriye kalan her şey sürece uygun ilerliyor” dedi.

ÜST DÜZEY GÖRÜŞME İPTAL EDİLDİ

Ardından Beyaz Saray’ın Washington DC’de Amerikalı ve İsrailli güvenlik yetkilileri arasındaki üst düzey görüşmeleri iptal ettiği haberi geldi. Biden yönetiminin, toplantıyı iptal ederek Netanyahu’ya bu türden kamuoyu önünde eleştirilerinin kabul edilemez olduğu mesajını verdiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x