Tuhaf iş fırsatlarıyla kış turizmi: ‘Hayalet avcıları’ ve ‘şaraba fısıldayanlar’ aranıyor

Avustralya’daki Tazmanya adası, kış aylarında turizmi canlandırmak için farklı bir yola başvurdu. Adanın turizm kurulu, turist olarak Tazmanya’ya gelmeyi düşünen kişilere ‘tuhaf’ iş fırsatları sunmaya hazırlanıyor. Paranormal soruşturma görevlisi, vombat gezdiricisi ve yıldız gözlemcisi, bu bağlamda sunulan 10 iş fırsatından yalnızca üçü.

MAAŞ YOK AMA TÜM MASRAFLAR KARŞILANACAK

BBC’nin haberine göre, söz konusu işler karşılığında ödeme yapılmayacak olsa da başvurusu kabul edilen kişilerin yolculuk, yemek ve konaklama da dahil olmak üzere tüm masrafları Tazmanya turizm kurulu tarafından karşılanacak.

Tourism Tasmania isimli kurulun açıklamasına göre, ‘paranormal soruşturma görevlisi’ görevi gönüllü olacak ve sadece bir gün boyunca yapılabilecek. Bu işi yapmak isteyenlerin ‘tarih ve gizeme’ ilgi duyması ve ‘en son hayalet avcılığı ekipmanlarını’ kullanarak paranormal faaliyetlerin peşine düşmesi beklenecek. Görev yerleri ise Avustralya’nın en eski ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinden Williow Court olacak.

‘TAMAMEN KALİTE KONTROL İÇİN TADIM TESTİ YAPABİLECEKLER’

İlan açılan bir diğer iş ise ‘istiridye organizatörlüğü’ oldu. Buna göre, bu işe başvuran ve başvurusu kabul edilen kişiler, Büyük İstiridye Körfezi’nden yakalanan istiridyeleri tasnif edecek, temizleyecek, ardından da kategorize edecek. Bu kişilerin aynı zamanda istiridyeleri ‘tamamen kalite kontrol için tadım testine’ tabi tutma şansı da olacak.

Tazmanya’da bu bağlamda ilan açılan diğer işler arasında gökyüzü gözlemcileri, trüf avcıları, vombat gezdiricileri ve ‘şaraba fısıldayanlar’ da yer aldı. Buna göre, gökyüzü gözlemcileri bir geceliğine Tazmanya Astronomi Topluluğu’na katılarak gökyüzünü inceleyecek.

SADECE AVUSTRALYA’DA YAŞAYANLAR BAŞVURU YAPABİLECEK

Tourism Tasmania’nın paylaştığı bilgilere göre, geçen yıl adayı 1,25 milyon kişi ziyaret etti; bu bir önceki yıldan yüksek bir sayı olsa da pandemi öncesi döneme göre düşük kaldı. Güney yarımkürede yer alan Tazmanya’da kışlar Mayıs-Ağustos döneminde yaşanıyor ve hava sıcaklıkları genellikle 3 derece ile 11 derece arasında izliyor.

Öte yandan, sadece halihazırda Avustralya’da yaşayan yetişkinler söz konusu işlere başvuru yapabilecek ve bir günlüğüne kendi işlerini değiştirerek bu işleri yapmak isteme sebeplerini 50’den az kelime ile ifade etmeleri beklenecek.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x