Erdoğan duyurdu; eğitimde şiddet ile ilgili yeni kanun teklifi yolda: Cezalar artacak, öğretmene şiddet tutuklama sebebi sayılacak

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğretmenlere ve diğer eğitim çalışanlarına yönelik şiddete ilişkin yeni yasal düzenlemelerin hayata geçirileceğini açıkladı.

Bu konuya ilişkin kanun teklifi sunacaklarını açıklayan Erdoğan, “Özel kurumlarda çalışan öğretmenlerimiz, eğitim çalışanlarımız görevleri sebebiyle kendilerine yönelik işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayılacak” dedi. Erdoğan, duyurduğu kanun teklifinde, öğretmenlere yönelik fiillerde ceza kanunlarında öngörülen cezaların yarı oranında artırılacağını açıkladı: “Bu fiilleri işleyenlerin cezasının ertelenmesi engellenecek, bu fiiller tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılamanın önüne geçilecek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğretmenler ve eğitimde şiddet meselesine ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı sürpriz açıklamada, kanun teklifi hazırlanacağını duyurdu. Erdoğan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ulvi bir mesleği icra eden, yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizi inşa ve ihya eden öğretmenlerimiz başımızın tacıdır.

Bu anlayışa kararlılıkla sahip çıkan bir hükûmet olarak öğretmenlerimize ve diğer eğitim çalışanlarımıza yönelik şiddete ilişkin kapsamlı bir düzenlemeyi süratle hayata geçireceğiz.

Kanun teklifi olarak Gazi Meclisimize sunacağımız düzenlemeyle,

– Öğretmenlerimize yönelik fiillerde ceza kanunlarında öngörülen cezalar yarı oranında artırılacak.

– Bu fiilleri işleyenlerin cezasının ertelenmesi engellenecek.

– Bu fiiller tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılamanın önüne geçilecek.

– Özel kurumlarda çalışan öğretmenlerimiz ve diğer eğitim çalışanlarımız da görevleri sebebiyle kendilerine yönelik işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayılacak.

Öğretmenlerimiz müsterih olsun.

Böylesine önemli bir mesleği ülkemizin her bölgesinde fedakârca yürüten öğretmenlerimize karşı şiddet olaylarına asla sessiz kalmadık, kalmayacağız.

Bu vesileyle, İstanbul’da canice yapılan bir saldırı sonucu hayatını kaybeden İbrahim Oktugan öğretmenimize Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine, öğrencilerine ve tüm eğitim camiamıza başsağlığı diliyorum.”

TIKLAYIN – Okul müdürünün öldürülmesine karşı eğitim sendikalarından çağrı: Öğretmenler 10 Mayıs’ta iş bırakacak

TIKLAYIN – İstanbul’da lisede dehşet: Okuldan atılan öğrenci, müdüre kurşun yağdırdı

TIKLAYIN – Öğrencisi tarafından vurulan okul müdürü Oktugan yaşamını yitirdi

Ne olmuştu?

7 Mayıs günü İstanbul Eyüpsultan’da, Alibeyköy  semtinde bulunan Özel Eyüpsultan Final Akademi Anadolu Lisesi’nin Müdürü İbrahim Oktugan (74), 5 ay önce diğer öğrencilerin eğitimlerini engelleyecek şekilde disiplinsiz davranışları nedeniyle uzaklaştırma cezası alan 2006 doğumlu Y.K. tarafından odasında silahla vurularak ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. 

Olay eğitim dünyasında büyük üzüntü yaratırken, aslen Iraklı bir ailenin çocuğu olan ve Türk vatandaşlığı aldığı öğrenilen Y.K., Eyüpsultan Çocuk Büro Amirliği’ndeki işlemlerinin ardından Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

Savcılıkta ifadesi “suça sürüklenen çocuk” olarak alınan Y.K., “kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak adam öldürme” suçundan sevk edildiği mahkemece tutuklandı.


 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x